48 Hours 2017.jpg

48 Hours 2017 Schedule

Friday, August 11th

*The Great Shout will be performing throughout Friday and Saturday

7:45-8:30 AM Breakfast Kickoff  (Breakfast Provided)

8:30-8:40 AM Performance by Franklin Cruz of Compassion Road

8:40-8:50 AM RedLine Welcome

8:50-9:00 AM Performance by ILL Se7en and Tribal Zyphers

9:00-9:45 AM Ten Minute Talk Series Part 1   (Jamil Jude, Curious Theatre; Tory Tepp, Exhibiting/Visiting Artist; Sheree Brown, Sheree Lovemestiza Brown; Kristi Rogers, African Community Center)

9:45-9:55 AM Performance by Rachael Sharp and Wendy Talley of Creative Strategies for Change

9:55-10:10 Break

10:10-10:50 AM Ten Minute Talk Series Part 2 (Thomas Evans and Art Street, They Still Live/We Still Live; Julio Orta, Museum of Contemporary Art on the Moon; Candi CDeBaca; Jenette Preciado and Rick Griffith, Warm Cookies of the Revolution)

10:55-11:20 AM Questions/Discussion with Speakers and Performers

11:20-11:40 AM Socially Engaged Art and Arts in Society presented by Hemera and Bonfils Foundation, Land Trust presented by Libby Barbee

11:40-11:50 AM Performance by Jeff Page and Tobias Fike of The New Genres Club

11:50-1:00 PM Lunch

1:00-1:45 PM Workshop (45 minutes) Ryan Feddersen

1:55-2:40 PM Workshop (45 minute) Slam Nuba

1:55-3:25 PM Workshop (90 minute) Roundtable by Tilt West *registration required-space limited: FULL

2:50-3:35 PM Performance by The Gathering Place Writers’ Group

3:45-5:15 PM Workshop (90 minute) Art from Ashes

3:45-5:15 PM Workshop (90 minute) Capoeira with Contramestre Beringela

5:30-6:00 PM Tour of Exhibition

6:00-9:00 PM 48 Hours Exhibition: Land Trust Opening Reception with a performance by Life/Art Dance Ensemble

Saturday, August 12

7:50-11:00 AM The Coffee Exchange with Tsehai Johnson 

8:15-8:30 AM Performance by Shana Cordon of Feral Factory

8:30-9:20AM Ten Minute Talk Series Part 3 (Eileen Richardson, Land Library; Becky Wareing Steele, Current RedLine Resident Ryan Feddersen, Visiting/Exhibiting Artist;  ACLU; John Barbour, Feral Factory)

9:20-9:35 AM Break

9:35-10:20 AM Performance and Dialogue Root. by Molina Speaks

10:30-11:15 AM Performance and Dialogue BLACK. by Curious Theater

11:25 AM-12:10 PM Workshops (45 minutes) Access Gallery and Mirror Image Arts 

12:10-1:10 PM Lunch

1:10-1:55 PM Socially Engaged Art Project (45 Minutes) Toxoplasma Arts

2:05-2:55 PM Ten Minute Talk Series Part 4 (Sammy Lee, Current RedLine Resident Artist; Max Maddox, Community Artist;  Esteban Gomez, DU;  Kate Nicholson, Attorney and Activist; Megan Gafford, Current RedLine Resident Artist)

3:00-3:45 PM Performance and Dialogue by Adriana Rondón of Art Students League of Denver

4:00-5:00 PM Cocktail Time and The Great Shout Soapbox

4:45-5:30 PM Kate Speer, Borderlandia Performance

5:30-7:00 PM Moveable Feast

6:00-6:45 PM Control Group Walking Tour *Registration Required, space limited

5:30-9:00 PM Socially Engaged Art Projects by George P. Perez, Esther Hernandez, Lauri Lynnxe Murphy, and Anne Thulson

*Please email emma.artcorps@gmail.com to register for space limited workshops and performances

Click here for more detailed descriptions!